Geactualiseerd 10 oktober 2026
Inleiding

Dynamische energiecontracten worden vanaf 1 januari 2027 anders beoordeeld: afname uit het net en teruglevering worden afzonderlijk afgerekend. Naast de marktprijs zijn vooral de vaste leveringskosten, inkoopvergoeding, eventuele terugleverkosten en zonnebonussen bepalend. Hoe kies je het dynamische energiecontract dat bij jouw verbruik en zonnepanelen past?
In dit artikel leggen we stap voor stap uit hoe dynamische contracten werken qua kostenverrekening, waar je als consument écht op moet letten en welke verborgen kosten je kunt tegenkomen. We nemen je mee langs de belangrijkste aanbieders, rekenen drie praktijksituaties door en laten zien hoe de keuzes van een leverancier direct invloed hebben op je energierekening. Zo krijg je niet alleen inzicht in de voordelen, maar ook in de risico’s, en kun je met vertrouwen de juiste leverancier kiezen, volledig voorbereid op wat er achter de schermen speelt.
Tip: 🔥 Gas: liever vast dan dynamisch
Hoewel dynamische stroomcontracten veel voordelen bieden, geldt dat niet voor gas. Daarom raden we aan:
- Neem elektriciteit dynamisch, zodat je kunt sturen op verbruik en profiteren van lage uren.
- Sluit voor gas een vast contract af, zodat je zekerheid hebt over de prijs.
Waarom?
- Je kunt gasverbruik nauwelijks verschuiven: verwarming, koken en warm water zijn moeilijk te timen.
- Juist als het koud is, stijgt de day-ahead uurprijs én heb je veel gas nodig.
- Dynamisch gas kan daardoor leiden tot hoge kosten op piekmomenten, zonder dat je daar grip op hebt.
Een vast gascontract biedt rust en voorspelbaarheid — en laat je focussen op het optimaliseren van je stroomverbruik. Dit artikel zoomt om deze reden alleen in op een dynamisch contract voor elektriciteit.
Kostenstructuur dynamische leveranciers
De kosten van dynamische energiecontracten bestaan uit vier onderdelen:
- Vast bedrag per maand per product
- Variabele opslag voor levering
- Vergoeding of kosten bovenop de marktprijs bij teruglevering
- Zonnebonus en bijbehorende voorwaarden
De beursprijs, energiebelasting en netbeheerkosten bepalen mede je totale rekening. Bij hetzelfde verbruiksprofiel en dezelfde aansluiting zijn veel van deze posten vergelijkbaar; leveranciers kunnen wel andere prijsramingen, voorwaarden en verrekeningen hanteren. In onze vergelijking isoleren we daarom de onderscheidende leverancierskosten. Vanaf 1 januari 2027 betaal je energiebelasting over alle netafname en krijg je deze niet terug via teruglevering.
Het verschil tussen leveranciers zit uitsluitend in de vier componenten hierboven. Je totale jaarlijkse kosten liggen daardoor hoger dan in deze overzichten, maar de tabellen tonen juist díe kostenposten waarop leveranciers zich onderscheiden — en waar de concurrentie daadwerkelijk plaatsvindt.
📊 Dynamische leveranciers – overzicht
Laten we deze onderscheidende kosten eens op een rijtje zetten voor de meest bekende dynamische energieleveranciers. Hierbij zijn groene cijfers gunstig voor je jaarlijkse kosten en rode cijfers ongunstig.
👉 Let op: De tabel kan breder zijn dan je scherm. Je kunt naar rechts swipen.
⚡ Dynamische Energiecontracten Vergeleken
Alle tarieven inclusief BTW · Rekenmodel vanaf 1 januari 2027 · Bonussen bij €0,05 marktprijs
| Leverancier | Vastrecht per maand |
Opslag levering ct/kWh |
Terugleveropslag ct/kWh · + vergoeding / − kosten |
Zonnebonus onder voorwaarden |
Factuur |
|---|---|---|---|---|---|
| ANWB Energie | €7,00 | 2,00 | 0 | — | Vast voorschot |
| Budget Energie | €5,99 | 1,68 | 0 | — | Vast voorschot |
| Coolblue Energie | €6,20 | 2,27 | 0 | — | Variabel, o.b.v. maandverbruik achteraf |
| easyEnergy | €7,00 | 2,18 | – 2,18 | — | Variabel, o.b.v. maandverbruik achteraf |
| Eneco | €7,00 | 2,92 | – 2,92 | — | Vast voorschot |
| energiedirect.nl | €6,99 | 2,05 | – 2,05 | — | Vast voorschot |
| Energiek | €5,99 | 1,80 | – 1,80 | — | Variabel, o.b.v. maandverbruik achteraf |
| Energie Van Ons | €5,00 | 3,39 | – 2,90 | — | Vast voorschot |
| EnergyZero | €7,51 | 3,39 | – 3,39 | — | Vast voorschot |
| Essent | €7,49 | 2,53 | – 2,53 | — | Vast voorschot |
| Frank Energie * | €7,00 | 1,82 | + 1,82 / – 1,27 | circa 15% marktprijs best case: 0,75 ct/kWh bij €0,05 | Variabel, o.b.v. maandverbruik achteraf + 1 mnd voorschot |
| Innova | €6,58 | 2,51 | – 3,06 | — | Variabel, o.b.v. maandverbruik achteraf |
| NextEnergy ** | €5,99 | 2,19 | 0 | 50% positieve marktprijs 2,50 ct/kWh bij €0,05 | Vast voorschot 50% Zonnebonus op positieve beursprijs, onder voorwaarden |
| Pure Energie | €6,05 | 1,99 | – 3,07 | — | Vast voorschot |
| Tibber | €5,99 | 2,48 | 0 | — | Variabel, o.b.v. maandverbruik achteraf |
| Vandebron | €6,25 | 2,19 | – 1,36 | — | Variabel, o.b.v. maandverbruik achteraf + 1 mnd voorschot |
| Vattenfall | €7,95 | 2,55 | 0 | — | Variabel, o.b.v. maandverbruik achteraf |
| Zonneplan *** | €6,25 | 2,00 | + 2,00 | 10% van (marktprijs + €0,02) 0,70 ct/kWh bij €0,05 | Variabel voorschot en vast voorschot mogelijk. Daarnaast zonnebonus van 10% |
(*) Frank Energie: de teruglevertarieven zijn uitsluitend van toepassing wanneer je bij de aanmelding de optie Slim terugleveren activeert. Dit geldt ook als je deze functie later niet gebruikt of wanneer jouw zonnepanelen niet slim aangestuurd kunnen worden. Laat je dit vakje uitgevinkt, dan worden er €0,0127 per kWh aan terugleverkosten in rekening gebracht.
(**) NextEnergy: Bij teruglevering geldt geen verkoopvergoeding. Daarnaast ontvang je een Zonnebonus van 50% bovenop de positieve beursprijs: bij een beursprijs van 6 cent krijg je dus 9 cent per kWh. De bonus geldt voor directe teruglevering van zonnestroom tussen 06.00 en 22.00 uur, tot maximaal 6.000 kWh per jaar; teruglevering vanuit een thuisbatterij is uitgesloten. De Zonnebonus is in de tabellen en grafiek meegerekend bij een aangenomen gemiddelde positieve marktprijs van €0,05 per kWh en teruglevering die aan de voorwaarden voldoet.
(***) Zonneplan: bij Zonneplan ontvang je naast de positieve teruglevervgoeding van €0,02 per kWh ook nog een Zonnebonus van 10% op de uren waarbij het teruglevertarief positief is.
Nu we de kostenstructuur per leverancier inzichtelijk hebben gemaakt gaan we de kosten berekenen in 3 situaties:
- Een klant zonder zonnepanelen met per jaar een afname van 2.500 kWh
- Een klant met 2.500 kWh jaarlijks verbruik: 750 kWh direct uit eigen zonnepanelen en 1.750 kWh uit het net. De bruto zonneopwek is 2.500 kWh, waarvan 1.750 kWh wordt teruggeleverd.
- Een klant met 4.000 kWh jaarlijks verbruik: 1.500 kWh direct uit eigen zonnepanelen en 2.500 kWh uit het net. De bruto zonneopwek is 5.000 kWh, waarvan 3.500 kWh wordt teruggeleverd.
Jaarlijkse kosten per leverancier
De berekeningen gaan uit van de situatie vanaf 1 januari 2027. Netafname en teruglevering worden afzonderlijk verwerkt; direct gebruikte zonnestroom loopt niet via de leverancier. De formule is: 12 × vastrecht + netafname × inkoopvergoeding − alle teruglevering × positieve terugleveropslag − zonnebonus. Een negatieve terugleveropslag wordt als kosten bijgeteld. We passen de terugleveropslag dus toe op alle teruggeleverde kWh. De tabel toont leverancierskosten, exclusief gewone beurskosten en beursopbrengsten, energiebelasting en netbeheerkosten. Bonussen rekenen we bij €0,05 gemiddelde positieve marktprijs, zonder thuisbatterij en met teruglevering die aan de voorwaarden voldoet. De tarieven uit het overzicht zijn rekenaannames voor 2027 op basis van de aangeleverde tarieven; het persoonlijke aanbod en de voorwaarden vanaf 2027 blijven bepalend. Bedragen worden pas aan het eind afgerond op hele euro’s.
👉 Let op: De tabel kan breder zijn dan je scherm. Je kunt naar rechts swipen.
⚡ Jaarlijkse kosten per scenario
Vergelijk drie situaties – leverancierskosten inclusief aangenomen terugleverbonussen, in € per jaar
| Leverancier | Scenario 1 2.500 kWh levering |
Scenario 2
2.500 kWh verbruik · 750 kWh direct eigen verbruik 1.750 kWh netafname + 1.750 kWh teruglevering 2.500 kWh bruto zonneopwek |
Scenario 3
4.000 kWh verbruik · 1.500 kWh direct eigen verbruik 2.500 kWh netafname + 3.500 kWh teruglevering 5.000 kWh bruto zonneopwek |
|---|---|---|---|
| ANWB Energie | €134 | €119 | €134 |
| Budget Energie | €114 | €101 | €114 |
| Coolblue Energie | €131 | €114 | €131 |
| easyEnergy | €139 | €160 | €215 |
| Eneco | €157 | €186 | €259 |
| energiedirect.nl | €135 | €156 | €207 |
| Energiek | €117 | €135 | €180 |
| Energie Van Ons | €145 | €170 | €246 |
| EnergyZero | €175 | €209 | €294 |
| Essent | €153 | €178 | €242 |
| Frank Energie (best) | €130 | €71 | €40 |
| Frank Energie (worst) | €130 | €138 | €174 |
| Innova | €142 | €176 | €249 |
| NextEnergy | €127 | €66 | €39 |
| Pure Energie | €122 | €161 | €230 |
| Tibber | €134 | €115 | €134 |
| Vandebron | €130 | €137 | €177 |
| Vattenfall | €159 | €140 | €159 |
| Zonneplan | €125 | €63 | €31 |
(*) Frank Energie: zowel best case (bonus toegepast) als worst case (extra kosten) varianten berekend.
Korte analyse
- In sitiuatie 1 zit het onderscheid enkel in hoogte vastrecht en hoogte kostenopslag levering.
- In scenario 2 zijn Zonneplan, NextEnergy en Frank Energie best case gunstig bij de aangenomen marktprijs en bonusvoorwaarden. Gelijke netafname en teruglevering geven geen vrijstelling van inkoopvergoeding of energiebelasting.
- In scenario 3 (veel teruglevering) hebben Zonneplan en NextEnergy bij onze bonusaanname de laagste onderscheidende leverancierskosten: circa €31 en €39 per jaar. Frank Energie komt met 1,82 cent positieve inkoopvergoeding én circa 15% bonus uit op €40. De werkelijke uitkomst hangt af van de teruglevermomenten en bonusvoorwaarden.
- Leveranciers met negatieve verrekeningen (extra kosten) zien de jaarlast in Situatie 2 en 3 juist stijgen, omdat de verrekening bovenop de leveringsopslag komt.
⚡ Jaarlijkse kosten dynamische energiecontracten
Vergelijk drie scenario’s – hover over de grafiek voor exacte bedragen
Scenario 1: klant met alleen afname van 2.500 kWh
Conclusie scenario 1: De prijsverschillen tussen leveranciers bij uitsluitend afname zijn beperkt. De drie grote spelers (Essent, Eneco en Vattenfall) volgen elkaar nauwgezet en rekenen vrijwel identieke tarieven, die wel iets hoger liggen dan bij kleinere aanbieders. Het verschil met de rest van de markt blijft echter gering.
Scenario 2: 2.500 kWh verbruik, 1.750 kWh netafname en 1.750 kWh teruglevering
Conclusie scenario 2: bij 2.500 kWh verbruik en 2.500 kWh bruto zonneopwek wordt 750 kWh direct gebruikt, 1.750 kWh uit het net afgenomen en 1.750 kWh teruggeleverd. Gelijke netafname en teruglevering betekenen vanaf 2027 niet dat deze tegen elkaar worden weggestreept. Zonneplan (€63), NextEnergy (€66) en Frank Energie best case (€71) hebben bij onze aannames de laagste leverancierskosten inclusief bonussen. Budget Energie komt uit op €101 en Coolblue op €114. Dit zijn geen volledige energierekeningen.
Scenario 3: 4.000 kWh verbruik, 2.500 kWh netafname en 3.500 kWh teruglevering
Conclusie scenario 3: bij 4.000 kWh verbruik en 5.000 kWh bruto zonneopwek wordt 1.500 kWh direct gebruikt, 2.500 kWh uit het net afgenomen en 3.500 kWh teruggeleverd. Alle 3.500 teruggeleverde kWh krijgen dezelfde contractuele terugleveropslag, plus een eventuele bonus wanneer aan de voorwaarden wordt voldaan. Zonneplan (€31), NextEnergy (€39) en Frank Energie best case (€40) liggen dicht bij elkaar. Leveranciers die kosten per teruggeleverde kWh rekenen, worden bij grotere teruglevervolumes relatief duurder.
Zonneplan: de leverancierskosten bedragen inclusief bonus circa €63 in scenario 2 en €31 in scenario 3. In scenario 3 is het verschil met de duurste aanbieder circa €263. De vaste 2 cent vergoeding en de aangenomen 0,7 cent zonnebonus worden over alle teruggeleverde kWh berekend.
NextEnergy: in scenario 2 bedragen de onderscheidende leverancierskosten circa €66 per jaar inclusief bonus; in scenario 3 circa €39. Zonneplan komt uit op circa €63 en €31. Zonder bonus zouden de NextEnergy-kosten €110 en €127 bedragen.
Terugleververgoedingen en zonnebonussen: Frank Energie, NextEnergy en Zonneplan
Voor een huishouden zonder thuisbatterij rekenen we met een gemiddelde marktprijs voor teruglevering van €0,05 per kWh. Bij Zonneplan ontvang je daarnaast €0,02 vaste terugleververgoeding en €0,007 zonnebonus: samen €0,077 per kWh. NextEnergy kent geen vaste terugleververgoeding bovenop de marktprijs, maar geeft 50% zonnebonus: samen €0,075 per kWh. Bij Frank Energie ontvang je in de best case €0,018 vaste terugleververgoeding én circa €0,0075 zonnebonus: samen €0,0755 per kWh. Voor een eerlijke vergelijking tonen we hieronder de totale extra opbrengst bovenop de marktprijs, dus de vaste terugleververgoeding en zonnebonus bij elkaar.
| Leverancier | Vaste vergoeding bovenop marktprijs | Zonnebonus per kWh* | Totale vergoeding per kWh* | Extra opbrengst scenario 2 (1.750 kWh)** |
Extra opbrengst scenario 3 (3.500 kWh)** |
|---|---|---|---|---|---|
| Zonneplan | €0,020 | €0,007 | €0,077 | €47,25 | €94,50 |
| NextEnergy | €0,000 | €0,025 | €0,075 | €43,75 | €87,50 |
| Frank Energie (best case) | €0,018 | circa €0,0075 | circa €0,0755 | circa €44,63 | circa €89,25 |
* Berekend bij €0,05 gemiddelde marktprijs en de aanname dat alle teruglevering aan de bonusvoorwaarden voldoet. ** Extra opbrengst bovenop de marktprijs: vaste terugleververgoeding plus zonnebonus. Deze bedragen zijn geen netto contractvoordeel; vaste leveringskosten en inkoopvergoedingen op netafname worden afzonderlijk meegenomen in de scenariovergelijking.
De vergoedingen worden berekend over de teruggeleverde stroom, niet over direct gebruikte zonnestroom. Voor NextEnergy gelden onder meer positieve beursprijzen, teruglevering tussen 06.00 en 22.00 uur, directe zonnestroom en een limiet van 6.000 kWh per jaar. Bij Zonneplan geldt de 10% bonus over de marktprijs plus €0,02 vergoeding, bij een positieve energieprijs, overdag en tot 7.500 kWh per kalenderjaar. De circa 15% bonus bij Frank Energie vereist deelname aan Slim Terugleveren en betreft teruglevering overdag. De vaste terugleververgoeding en zonnebonus zijn beide meegenomen in de leverancierskosten; ze worden niet nogmaals afgetrokken. Bronnen: Zonneplan, NextEnergy en Frank Energie.
✅ Samenvatting & aanbevelingen: dynamische energiecontracten
📈 Waarom dynamisch?
Dynamische stroomcontracten worden steeds aantrekkelijker door:
- Toenemende terugleverkosten voor zonnepanelen
- Meer voordeel uit direct eigen verbruik en verbruik tijdens goedkope kwartieren vanaf 2027
- Mogelijkheid om te profiteren van uurprijzen
Maar: achter de lage tarieven schuilen complexe verrekeningen en grote verschillen tussen leveranciers.
🔥 Aanbeveling: stroom dynamisch, gas vast
- Stroom: dynamisch contract loont, zeker met zonnepanelen en slim verbruik.
- Gas: liever vast contract — je verbruik is moeilijk te sturen en piekprijzen zijn onvoorspelbaar.
✅ 5 dingen om te checken vóór je overstapt op een dynamisch energiecontract
🏁 Aanbevolen aanpak
- Zonnepanelenbezitters: kies leverancier met bonus op teruglevering zoals Zonneplan, Frank Energie of NextEnergy
- Geen zonnepanelen: focus op laag vastrecht en lage opslag en kies voor Budget Energie.
- Netto teruglevering: vermijd leveranciers met negatieve verrekening buiten saldering.
- Gas: neem een vast contract, dynamisch gas is risicovol en moeilijk te sturen.
Verder lezen
Dynamisch contract:
- Test jezelf: ben jij klaar voor dynamische energieprijzen?
- Dynamisch energiecontract kiezen: de juiste leverancier selecteren zonder in valkuilen te trappen
- Nieuwe nettarieven verkorten terugverdientijd aanzienlijk
- Handelen met de EPEX day ahead markt: kansen en kosten voor thuisbatterijen na 2026
Batterijen:
- Thuisbatterij-strategie: Maximaliseer je Rendement in Herfst en Winter
- De Anker SOLIX & Zendure Home Assistant Planner van Energienerds
- Slimme KeuzeHulp Thuisbatterijen
- Database Thuisbatterijen
- Hoe groot moet je thuisbatterij zijn? kWh KeuzeHulp
- Stekkerbatterijen – de startgids
Reviews:
ERE-Registratie voor particuliere EV bezitters (krijg geld voor het laden van je EV):
Mark Pullens is specialist in de energietransitie met een unieke combinatie van technische, financiële en marktinhoudelijke expertise. Hij werkte jarenlang bij de grootste energieleverancier van Nederland, waar hij verantwoordelijk was voor energie‑inkoop, brutomarge‑analyse, risicobeheer en het doorrekenen van prijsscenario’s op de groothandelsmarkt. Dankzij die achtergrond begrijpt hij als geen ander hoe dynamische energiecontracten, onbalansprijzen en flexibiliteitsmarkten écht functioneren.
Zijn passie ligt bij slimme energieopslag, stekkerbatterijen, domotica en datagedreven energiesturing.
Bij Energienerds test hij thuisbatterijen niet alleen op technische prestaties, maar vooral op economisch rendement binnen het Nederlandse energiesysteem: van round‑trip efficiency tot dynamische arbitrage, van nul‑op‑de‑meter‑strategieën tot slimme koppelingen met P1‑meters, Home Assistant en AI‑gestuurde laadlogica.
Met zijn combinatie van marktkennis, technische diepgang en praktische ervaring helpt Mark huishoudens om maximaal voordeel te halen uit dynamische tarieven, slimme sturing en moderne thuisbatterijen. Zijn analyses worden gezien als een van de meest onafhankelijke en betrouwbare bronnen in Nederland op het gebied van slimme energieopslag.
Goede uitleg. ik wacht het nog even af, om te beslissen. Ik heb interesse in de SolarVault 3 pro Max AC, 2x5kWh
Wacht tot er meer updates zijn.
Dank je. Ja Jackery moet nog even sleutelen aan de software, maar wel veelbelovend.
Duidelijke adviezen, waarvoor mijn dank!
Zijn er ook al berekeningen voor 2027, dus compleet zonder salderen?
Graag gedaan!
Nee want het is nog niet helemaal duidelijk of en hoe dynamische leveranciers hun prijsstructuren aan zullen passen aan de situatie na einde saldering. Als ze net zoals nu een toeslag hanteren of kosten doorbereken bij teruglevering verandert er niet zoveel (en kun je huidige kostenstructuur overzicht goed gebruiken). Komende maanden zal wat duidelijker worden of en wat er eventueel gaat veranderen aan de kostenstructuur van dynamische leveranciers en dan zullen wij het overzicht actualiseren.
Ik heb de info over dynamische tarieven gelezen.
Stel graag mijn situatie voor.
16 zonnepanelen met een netto opbrengst van 4900.Waarvan 1600 direct verbruik.Teruglevering 3300. Afname 2800. Inductie koken. Gas CV.
Extra verbruikers: airco (zomer & winter) en water puls tuin beregening.
Tot 1-1-27 nog een vast contract incl. salderen bij Greenchoice.
Loop ik bij een toekomstig dynamisch contract niet het risico van hoge teruglever kosten bij negatieve stroomprijzen? Dit punt is mij nog niet duidelijk uit al het leeswerk wat ik heb gedaan.
Dat is nu precies waar je thuisbatterij de hoek om komt kijken (of je elektrische auto als je die hebt). Als je de mogelijkheid hebt om energie op te slaan kun je juist profijt hebben van negatieve tarieven. Op die momenten hoef je namelijk niets te betalen voor je energie (behalve voor de energiebelasting). En op sommige momenten is de prijs zo negatief dat die zelfs hoger is dan de energiebelasting en je per saldo geld krijgt voor energie opslaan of verbruiken (zoals op 1 mei jongsleden, maar dat zijn uitzonderingen). Maar op de uren met negatieve prijzen sla je de energie op in je thuisbatterij en verbruikt die energie later op de dag (bijvoorbeeld bij avond piek) als de prijzen fors hoger zijn. Op die manier beperk je je energiekosten. Dit is juist het gedeelte, naast hoger verbruik van je eigen opwek, waar een thuisbatterij helpt om je energiekosten laag te houden. En in de winter doe je het zelfde, want je hebt dan nauwelijks nog zonnepaneel opbrengst, dus dan laad je op de goedkope uren en ontlaad de batterij op de dure uren (wel rekening houden met omzettingsverliezen van ca. 20%).
Dank. Klinkt logisch, maar op een zonnige dag heb ik meer opbrengst dan de batterij kan opslaan. (geadviseerd 5kw) De rest dan alsnog teruglevering tegen negatieve prijs. Of maak ik hier een denkfout?
Ja dat blijft natuurlijk een beetje schipperen tussen veel opslag en snel terugverdienen. Een kleinere batterij heb je sneller terugverdiend, maar heeft zijn beperkingen in de zomer (maar daar loopt iedereen tegen aan, ook als je 10 kWh hebt kun je die opslaan maar verbruik je die in de zomer toch niet). Dus als het verschil tussen de hoogste en laagste tarieven groot genoeg is kun je er voor kiezen om bijvoorbeeld tijdens de ochtendpiek de batterij te ontladen richting het net en daarna op goedkoopste moment weer te vullen. Maar daar moet je allemaal wel zin in hebben.
Beste strategie zonder omkijken: Het meeste rendement haal je in lente- en zomermaanden met Nul-op-de-Meter automatisch door je batterij uit te laten voeren en in de herfst en winter te optimaliseren op prijs.In 2026 kan het nog rendabal zijn om terug te leveren vanwege de saldering (mits je verbruik van het net en je teruglevering in evenwicht zijn of je verbruik hoger dan je teruglevering), maar vanaf 2027 zul je vooral in de herfst en winter laag laden en hoog gebruiken en in lente en zomer Nul-op-de-Meter strategie toepassen. En het voordeel is dat je daardoor ook niet telkens met je batterij bezig hoeft te zijn (voor sommige hobby, maar velen zitten daar op te wachten). Want deze strategie zit meestal of via een AI mode ingebakken in de batterij of je moet een x per jaar switchen van eigen verbruik modus naar dynamisch tarief modus. Over de beste strategie voor na salderen hebben we ook een artikel geschreven: link https://energienerds.nl/index.php/2026/01/02/afschaffing-salderingsregeling-strategie-zonnepanelen.
Brengt mij op de volgende vraag. Bestaat er een systeem dat (bij negatieve stroomprijs) teruglevering stopt?
Hierbij moet je onderscheid maken tussen je string omvormer die je thuis hebt en waar een aantal zonnepanelen op zitten. Daarbij is het van belang welk merk je hebt of dit mogelijk is via de software en anders zit er sowieso een grote schakelaar op je omvormer waar het ook mee kan. Maar software matig is natuurlijk mooier. En bekende merken met recentere omvormers ondersteunen dit meestal (zoals Growatt, SolarEdge enz) via de software. Daar kun je meestal ook regelen dat er nog een beetje productie plaats mag vinden.
Bij thuisbatterijen met direct aangesloten zonnepanelen kun je de bypass meestal ook uitschakelen, dan wordt er niets teruggeleverd aan het net als de batterij vol is (zoals bij Zendure, Indevolt, Anker SOlIX enz).
Overigens zou ik me niet al te veel zorgen maken om negatieve teruglevertarieven. Negen van de 10 x keer schommelt die dan eerder rond de nul dan diep in de min te gaan. En in uitzonderlijke gevallen (zoals op 1 mei jongstleden) is die echt zwaar negatief, maar dit komt echt zelden voor.
Goedendag,
Interessant. Ik zit nu bij NextEnergy, in de zomermaanden lever ik veel meer terug dan ik gebruik. Op jaarbasis kom ik rond de nul of iets meer gebruik uit dan mijn zonnepanelen over het jaar gezien hebben opgeleverd. Per 1 januari kan ik dan beter overstappen naar zonneplan als ik het bericht goed begrijp.
Of is het nu al beter om over te stappen? Zo ja, hoe zou dat dan gaan met de saldering, wordt bij Nextenergy dan alles wat nu geleverd en gebruikt is met elkaar gesaldeerd en wat er overblijft berekent.
Ik was in de veronderstelling dat als ik evenveel verbruik in een jaar als ik opwek, ik (los van de vaste fee kst) bijna geen kosten had zolang de salderingsregeling er nog is.
Energieleveranciers salderen per leveringsjaar (contractjaar) en niet per boekjaar. Dus je moet even kijken wanneer je je afrekening krijgt en dan ongeveer berekenen wanneer het voor jou gunstig is om naar een nieuwe leverancier over te stappen. Voorbeeld: je contractjaar loopt tot september van dit jaar, maar dan worden de laatste 3 maanden duur omdat je daar nauwelijks teruglevering hebt en wel veel verbruik. In dat geval is het beter om per juni over te stappen zodat je dit jaar nog optimaal profiteert van de salderingsregeling.
En inderdaad voor mensen met veel zonnepanelen is Zonneplan de meest gunstige leverancier ivm zonne-bonus (is maar klein bedrag maar leuk), en vooral vanwege geen kosten op teruglevering en zelfs vergoeding op teruglevering van 2 eurocent.
Dank voor de goede vraag, ik heb het ook even aan het artikel toegevoegd als reminder! Succes!
Hoi, heb je ook naar de contract inhoud gekeken? zoals onredelijke of erg eenzijdige voorwaarden of geen inzicht in de prijzen?
ik zie daar wel wat verschillen die m.i. zouden moeten meewegen.
Kun je daar een voorbeeld van geven dan? Ik ben wel benieuwd. Alle leveranciers staan onder toezicht van de ACm en weten wat ze wel en niet mogen. En uiteindelijk gaat het om je factuur met de kostenposten er op. Maar ben oprecht benieuwd wat je dan gevonden hebt wat volgens jou eenzijdig is. Geen inzicht in prijzen kan niet, want zijn gewoon dagelijks gepubliceerde prijzen (zie deze link: https://data.nordpoolgroup.com/auction/day-ahead/prices?deliveryDate=latest¤cy=EUR&aggregation=DeliveryPeriod&deliveryAreas=NL) en daarnaast de kostenopslag van de desbetreffende leverancier.
Goedenavond,
Twee vragen:
*Wij hebben een solaredge omvormer welke zo ingesteld is dat hij uitschakelt bij negatieve tarieven. Nu willen wij een Zendure of Solix thuisbatterij aanschaffen maar begrijp nu goed dat de software van deze batterijen ook de panelen, na opladen batterij uiteraard, ook kan uitschakelen?
*Vanaf volgende week krijgen we dynamische stroom van Zonneplan (nu bij Tibber) maar zij hebben alleen uurtarieven, mijn vraag is of de software van Zendure (of Solix) juist beter werkt met de kwartiertarieven?
1. Als je op de Mix de AC PV-in gebruikt kun je het inderdaad blokkeren, omdat je dan de bypass uit kunt zetten. Bij de Anker Solix Max AC is dat niet het geval aangezien de zonnepanelen niet rechtstreeks op de batterij zijn aangesloten, misschien dat de Anker Solix ATS-kast die later dit jaar uitkomt hierin voorziet.
2. Dat maakt niet veel uit, verder werkt de Anker Solix nu enkel met kwartiertarieven maar daar komt een update voor zodat hij ook met uurtarieven overweg kan.
Goedenavond,
Allereerst mijn complimenten voor jullie uitgebreide site!
Jullie adviseren m.i. terecht een vaste prijs voor gas. Het gekke is dat Zonneplan, die er in jullie vergelijkingen steeds goed uitspringt, ook voor gas een dynamisch tarief rekent. Dat maakt de situatie er niet overzichtelijker op en de vergelijkingen niet meer correct. Deze zijn natuurlijk al enige tijd geleden gepubliceerd. Wellicht tijd voor een update?
Daarom kun je het beste een vast contract afsluiten bij een andere energieleverancier en dan je dynamische elektriciteitscontract bij zonneplan. Dat doen veel mensen op die manier.
Wij hebben een plan voor aanschaf van de home wizzard batterij van 1,8 bij het gebruik van 9 zonnepanelen en energieverbruik van 1800. We zitten nu nog bij: van de Bron met vast contract tot mei ‘27. Willen naar een vast contract voor gas en dynamisch stroom. Wat denk u hiervan?
Dat is een goed plan. Gas vast en stroom dynamisch, zoals wij ook vaak in onze artikelen aangeven. Met gas kun je niet schuiven, en als het koud stijgen prijzen omdat iedereen extra gas nodig heeft. Nog mooier is natuurlijk geen gas meer nodig, maar dit is als tussenstap mooi. Mbt HomeWizard, je moet je wel realiseren dat de efficiency van deze batterij laag is en de kostprijs voor 2 kWh erg hoog is. Ik zou je adviseren om naar de Zendure SolarFlow 1600 AC+ te kijken. Die is goedkoper, betere software en veel betere efficiency:
https://energienerds.nl/index.php/2026/02/13/zendure-solarflow-1600-ac-plus-review-2026
Succes!
Beste Mark,
Ik heb een Zendure 4000 mix ac aangeschaft, een mooie accu 8 kWh. Bij het ontdekken hoe e.a. werkt zag ik in de Zendure Ap dat Zendure samenwerkt met een energie leverancier genaamd Sunergy, wat is daar bij jullie over bekend, zij beweren dat zij goed zijn afgestemd op de Zendure, denk aan SPOC maar ook actief handelen?
Groet Herman
Sunergy is gewoon een dynamische leverancier, en op dit moment zit er nog geen enkele toegevoegde waarde om daar een contract af te sluiten omdat je een zendure batterij hebt. Het is niet zo dat de batterij meer kan of anders reageert omdat je bij sunergy een contract hebt. Als je zonnepanelen hebt kun je beter kiezen voor Zonneplan of Frank energie, dat is per saldo veel gunstiger:
https://energienerds.nl/index.php/2026/02/07/frank-energie-vs-zonneplan-2026-wat-is-het-beste-dynamische-energiecontract
Beste Mark,
Hebben jullie al enige kennis van c.q. ervaring met een Dynamisch contract van Sepa Green Energy?
Groet,
Frans
Nee, en ook nog nooit van gehoord om eerlijk te zijn. Maar ik zie dat het een dochterbedrijf van Innova is. Ik zou het lekker bij de grotere dynamische energiebedrijven houden: Zonneplan, Frank Energie, Next Energy, Budget Energie en Tibber. Of is er een speciale reden waarom je bij Sepa een dynamisch contract af wil sluiten?
Ik zit al ruim 10 maanden bij Sepa Green Energy, reden hiertoe is dat de leverancier van mijn thuisbatterij hier specifiek om gevraagd heeft, zij hebben daar een deal mee en verdienen er ook wat aan. Op zich géén probleem in mijn specifieke situatie en zeker ook gelet het feit dat dit jaar nog gesaldeerd wordt (wij hebben een behoorlijk overschot zonnestroom, dat wordt volgend jaar wel anders, wij vallen dan in het door jullie geschetste scenario 3 qua financiële kosten.
Gedwongen winkelnering zou ik sowieso voorzichtig mee zijn. Zonneplan, Frank Energie en Budget Energie zijn veruit de beste dynamische leveranciers qua kosten in scenario 3 (met veel teruglevering). Sepa Green werkt met adviseurs en zijn niet transparant over hun kosten (ook niet over kosten bij teruglevering). Dus dat kan je zo honderden euro’s per jaar kosten. Energieleveranciers die zo schimmig zijn over kosten en met adviseurs werken zijn 2 red flags. Wegblijven dus.
Dank voor dit advies, ga ik zeker doen voor het einde van dit jaar!
Heel goed, en vergeet dan niet onze uitgebreide artikelen over dynamische leveranciers te bekijken. Zodat je precies weet waar je wel en niet voor betaalt:
https://energienerds.nl/index.php/category/dynamische-contracten